SaaS

SaaS w wydaniu TaskBeat

Cloud computing to pełna wydajność, pod pełną kontrolą. Różni dostawcy zrobili ostatnio bardzo wiele w zakresie popularyzacji i dopracowania usług cloudowych, w tym saas. Jak wiadomo pracujemy nad różnymi usługami cloudowymi, od infrastruktury, przez platformy, po oprogramowanie. Naszym głównym produktem pozostaje TaskBeat. Warto zobaczyć co nowego TaskBeat wnosi do SaaS, ponieważ czasami w zupełnie drobnych zmianach tkwią bardzo istotne różnice.

Okazuje się że sami przyjmujemy z oczywistością to, na co dopiero klienci muszą nam zwrócić uwagę że jest pewnego rodzaju innowacją. Po dwóch latach zmian od premiery pierwszej wersji przekazujemy każdemu użytkownikowi zaawansowaną usługę, która jest dostępna za cenę najmniejszego nominału na banknocie, czyli miesięcznie za promil jaki kosztuje zbudowanie jej od podstaw samodzielnie, dając kontrolę nad tym kiedy rozpoczyna a kiedy rezygnuje z jej korzystania.

W modelu usługi przekazujemy ją z pełną kontrolą w zakresie przeznaczenia jak i sposobu wykorzystania, bez kartonowych pudełek oraz bez papierowych umów. Rozszerzając tą wolność można powiedzieć że idziemy dalej oddając użytkownikom usługę pozbawioną wielu ograniczeń: bez wersji demonstracyjnych, bez ograniczeń w funkcjach, bez blokowania dostępu, a także praktycznie bez ograniczeń pojemnościowych.

Mówiąc wprost wszyscy nasi użytkownicy otrzymują wszystko na dzień dobry i od tego momentu zaczynają się tylko ich wybory, a nie ograniczenia. Wolność, którą dajemy nie ogranicza się jednak bowiem do tego że każdy użytkownik otrzymuje pełny dostęp do pełnej wersji dosyć zaawansowanego i na pewno unikatowego narzędzia do zarządzania organizacją i prowadzonymi projektami.

Wolność rozszerza się również na źródła świadczenia usługi. Specyfikacja usługi pozwala dowolnej osobie pobrać całą aplikację w formie pliku i zainstalować za naciśnięciem jednego przycisku “Install”, co oznacza że każdy użytkownik może wybierać pomiędzy wersją usługi oferowaną przez dowolnego operatora lub nawet sam być jej operatorem! Wybierając funkcje które nas interesują, wybierając okres korzystania z usługi, a nawet świadcząc usługi na rzecz innych użytkowników w takim zakresie w jakim jest to wymagane, np. w ramach grupy organizacji.

Na tym jednak dalej nie koniec, ponieważ użytkownicy mogą dostosowywać usługę w dosyć szerokim zakresie: wgrywając nowe interakcje z logiką lub dostosowując szablon graficzny. Wersje dedykowane oznaczają również wolność w zakresie wyboru wersji: różni dostawcy mogą oferować różną wersję usługi, a zainteresowani użytkownicy mogą przełączać się pomiędzy wersjami wtedy i tylko wtedy kiedy życzą sobie aktualizacji usługi.

Co ciekawe, po raz pierwszy również i na tym polu oddajemy użytkownikom wersje dedykowane rozliczane w wariancie usługi, gdy w najbardziej rozbudowanym wariancie faktyczna usługa ogranicza się do udostępnienia niektórym użytkownikom nowej wersji do samodzielnej konfiguracji.

TaskBeat w modelu SaaS.

TaskBeat jest oferowany jako usługa przeznaczona do zarządzania projektami i zarządzania zadaniami w modelu SaaS (software as a service). Model różni się od tradycyjnej sprzedaży oprogramowania w kilku istotnych aspektach. W porównaniu do tradycyjnego modelu zakupu oprogramowania:

– W modelu usługi oprogramowanie nie jest sprzedawane. TaskBeat nie jest programem który trzeba kupować za określoną opłatą.
– W modelu usługi oprogramowanie nie jest licencjonowane. Nie ma konieczności wykupu licencji na określoną liczbę stanowisk lub dostępów
– W modelu usługi oprogramowanie nie jest pobierane na lokalny komputer. Nie ma konieczności instalacji żadnego oprogramowania.
– W modelu usługi oprogramowanie nie wymaga żadnej określonej infrastruktury sieciowej ani serwerów o określonych parametrach.
– W modelu usługi nie ma również żadnej wersji demonstracyjnej, która wygasa po określonym czasie i nie wymaga deinstalacji.
– W modelu usługi nie ma żadnych kodów aktywacyjnych, numerów seryjnych lub licencyjnych które trzeba wprowadzać do programu.
– W modelu usługi nie ma żadnych wersji oprogramowania do aktualizacji, ani wersji ograniczonych funkcjonalnie (demo) ani czasowo (trial).

W modelu usługi określone funkcjonalności udostępnione są użytkownikowi na za określoną opłatą. Użytkownik może zwiększać lub zmniejszać zakres wykorzystania usługi dokupując lub redukując liczbę wykorzystanych funkcji oraz dostępów w ramach określonych pakietów lub wręcz pojedynczych usług w ramach pakietów. Ponieważ oprogramowanie jest usługą użytkownik może redukować jej wykorzystanie lub całkowicie zawiesić korzystanie z usługi na określony czas i wznawiać tylko na czas kiedy przewiduje że usługa istotnie będzie wykorzystywana.